Pravý citronovník dosahuje výšky 3-6 metrů. Na větvičkách má obvykle ostré trny. Plod je oválný, 7-12 cm dlouhý, s ceckovitou bulkou na vrcholku. Kůra je aromatická, 6-10 mm tlustá, její mazivo může způsobit při častém a dlouhodobém styku zánět kůže.

Původ a rozšíření

Původní domov citronů je neznámý, ale někdy za něj považována severozápadní Indie. Má se za to, že do Itálie byl rozšířen kolem r. 200 n.l. a do roku 700 n.l. zušlechtěn v Iráku a Egyptě. Na Sicílii se dostal před rokem 1000 n.l., do Číny mezi lety 760 — 1297 n.l. Pro jeho léčebné účinky si jej cenili v paláci egyptského a syrského sultána v období 1174-1193. Kryštof Kolumbus sebou vezl citronová semínka na Hispaniole roku 1493. Byli to zřejmě Španělé, kdo zavedli (mezi jinými) citron jako ovoce na Floridu (St. Augustine). V letech 1751-1768 byl pěstován v Californii. Podle zpráv dochází k zvyšujícímu se pěstování na Floridě v r. 1839. Tamní pěstování poškozeno jednak zmrznutím r. 1886, druhak náchylností citronu na strupovitost a špatnými podmínkami na Flo. pro léčení, třeťák konkurencí Kalifornie. V letech 1894-5 došlo na Flo. bohužel k dalšímu ničivému vomrzu a pěstování zde na dlouho skončilo. Teprve r. 1953 došlo k znovuoživení citronářského průmyslu ve Střední Flo., ne ale pěstování, nýbrž zpracování na citrnový koncentrát a přírodní, za studena lisovaný citronový olej. Citrony byly dováženy z Itálie pro zpracování, ale do roku 1975 vzrostla výsadba i na Flo. na 8700 akrů.

Složení

Nutriční hodnota na 100g jedlé porce (výběr, celé viz tady anglicky):

                                                 
 plod (čerstvý, nakrájený)  šťáva (čerstvá)
kalorie  27 25 
 voda  90,1g 91g 
proteiny1,1g 0,5g 
tuk0,3g 0,2g 
uhlohydráty8,2g 8,0g 
vláknina0,4g stopově 
vápník26mg 7mg 
fosfor16mg 10mg 
železo0,6mg 0,2mg 
vitamín A20 I.U. 20 I.U. 
thiamin0,04mg 0,03mg 
riboflavin0,02mg 0,01mg 
niacin0,1mg 0,1mg 
kyselina askorbová53mg 46mg 

Citrón má na svou malou formu velkou ozdravnou sílu. Většina z nás ví, že je bohatým zdrojem vitamínu C a čas od času citróny užívá. Šťáva z čerstvého citrónu přidaná do sklenice vody v horkém počasí nejvíce osvěží. Pokud se užívá pravidelně je účinnou prevencí před nachlazením a posiluje imunitní systém. Citrón též přidáváme pro zlepšení chuti do salátů, přesnídávek a rozličných pokrmů. Existuje mnoho způsobů, jak může být citrón využit pro zdraví i krásu.

Citrón je nejlepší medicína

Citron zvyšuje obranyschopnost organismu. Obsah glukózy a minerálů nahrazuje ty ztráty, které vypotíme během letních parných dní. Bylo prokázáno, že užívání citrónů pravidelně odstraňuje bolesti hlavy, zmírňuje trávicí potíže a dokonce pomáhá lidem s úzkostí. Citron stimuluje krevní cirkulaci, snižuje arteriální tlak a aktivuje střevní a žlučovou sekreci. Jinými slovy podporuje celkový pocit dobrého zdraví.

Co bychom měli mít na paměti je, že citron máme užívat ředěný. Můžete začít svůj den citrónovou šťávou přilitou do sklenice teplé vody. Tato kombinace pročišťuje organismus od toxinů a odpadních látek. To se samozřejmě projeví na vaší kůži. Bude čistá a zářící. Ti, kdo si hlídají svou váhu, též pocítí blahodárné účinky.

Jako kosmetická složka může být citrón použit na mnoha způsobů. Jediné, co si musíte pamatovat je, že nejlepší je používat citrón ředěný. Neředěný by mohl být příliš ostrý pro vaši kůži. Pouze na oblasti, kde máte silnější kůži, můžete používat citrón přímo. Například tmavé lokty potírejte půlkou citrónu a poté smyjte vodou. Za čas se tak kůže pročistí a barva zesvětlí.

Ideální pleťová voda na ruce
Citrón může být užíván jako pleťová voda na ruce. Smíchejte citrón s růžovou vodu a vetřete do pokožky rukou. Při drsné kůži třete v rukách krystalický cukr společně s citrónovou šťávou, dokud se cukr nerozpustí. Pak smyjte vodou. Pokud to budete dělat pravidelně, zlepší se vám textura kůže na rukách.

Perfektní ošetření mastné pleti
Mastná kůže může mít velký užitek z ošetření citrónem. Zřeďte šťávu z půlky citrónu ve sklenici vody a použijte pro mytí obličeje. Pokud by to pleť pálilo, přilijte vodu. Místo užírání pouze jemně osušte pleť ubrouskem nebo kapesníčkem. Citrón pomáhá obnovit rovnováhu kyselin a zásad na povrchu kůže a odstraňuje přebytečný maz. Zejména v létě, kdy má pleť větší tendenci k tvorbě mazu, může být toto ošetření velmi prospěšné.

Je možné též tuto citrónovou vodu zmrazit do ledových kostek. Zabalte kostku do čistého kapesníčku či kusu látky a potírejte tím jemně mastná místa. Neredukuje to pouze maz, ale je to i velmi osvěžující. Někteří lidé však mají velmi citlivou pleť. Pokud vás začne pokožka svědit či pálit, přestaňte citrón používat.

Skvělý letní vlasový kondicionér
Citrón může být použit i jako vlasový kondicionér. Přidejte šťávu z citrónu do hrnku s vodou a použijte na poslední spláchnutí vlasů. Citrón lze též přidat do "čajové vody". Povařte použité čajové lístky v dostatečném množství vody a poté tekutinu zchlaďte. Přikapejte citrónovou šťávu a použijte na poslední spláchnutí vlasů. Tato procedura dodá vlasům v obtížných letních dnech jas.

Celková péče o pleť s citrónem
Vzhledem k početným užitečným vlastnostem, citrón je používán jako účinná složka do krémů a pleťových vod. Byl použit společně s aloí verou pro vytvoření čistícího krému, který pomáhá zbavit kůži nečistot, aniž by přitom narušoval přirozený ochranný plášť a rovnováhu kyselin a zásad. (Shacleanse).
Citrónovo-kurkumový krém (Shadew) je určen k použití před koupelí nebo místo mýdla pro lidi se suchou, dehydratovanou a citlivou kůží, kterým vadí chlorovaná voda. Citrón je silný přírodní čistící prostředek. Šťáva z citronu chrání před AIDS a otěhotněním
CANBERRA - Australští vědci se domnívají, že citronová šťáva může sloužit jako levný a účinný antikoncepční prostředek a zároveň zabraňuje šíření nemoci AIDS. Podle fyziologa Rogera Shorta z porodnického oddělení univerzity v Melbourne testy prokázaly, že pár kapek šťávy z citronu dokáže zabít spermie i zničit virus HIV.

Podle australských lékařů je jednou z možností aplikace této ˝antikoncepce˝ vymačkání šťávy na kus vaty, který by měl být vložen do pochvy před sexuálním stykem.

˝V laboratoři jsme dokázali, že citronová šťáva je velmi účinná pro znehybnění lidských spermií i ničení viru HIV,˝ prohlásil pro britskou BBC Short. Ke stejnému účelu může být použita i limetová šťáva, protože podle něj obsahuje přibližně stejné množství kyselin.

Citrony - Účinky

Přidávejte citronovou šťávu kam jen to jde- to čajů, vody, salátů, ryb- vitamin C v nich obsažený je totiž naprosto nezbytným prvkem pro dobré fungování vašeho organismu.



Citrony jsou typickým jižním ovocem, pěstují se ve Středomoří, v Itálii, Španělsku a na Floridě. James Cook jako první kapitán dokázal zabránit kurdějím na palubě, když přikázal posádce jíst pravidelně citrony. Původ citronu je pravděpodobně v Indie nebo Číně.

Účinky na organismus
- urychlují metabolismus bílkovin
- posilují imunitní systém a obranyschopnost
- posilují tepny
- podporují růst a omlazení buněk
- posilují vlasy, pokožku a nehty
- zvyšují výkonnost
- působí preventivně proti křečovým žilám
- odstraňují krvácení z dásní
- urychlují hojení ran
- zvyšují odolnost vůči infekcím

Citron je především známý a cenný pro svou vysokou koncentraci vitaminu C. Kyselina askorbová stimuluje v žaludeční sliznici tvorbu kyseliny solné a pepsinu, čímž zvyšuje zužitkování bílkovin, železa a vápníku v těle. Vápník potřebují kosti a zuby, bílkoviny dodávají potřebnou energii a železo přivádí kyslík do všech buněk. Vitamin C pomáhá při tvorbě noradrenalinu a betaendorfinu, což jsou hormony štěstí a euforie.


Požít citron se doporučuje před nějakou sportovní aktivitou, protože se bílé krvinky naplní vitaminem C a my tak budeme výkonnější. Také při velkém nervovém vypětí a stresu musíme tělu dodat dávku vitaminu C. Tento vitamin je ale také nezbytný pro růst vlasů a nehtů a pro dobrý zrak.

Kůra většiny citronů je chemicky ošetřena fungicidy, případně potažena voskem, proto se vyhýbáme její konzumaci, nestrouháme ji a nepoužíváme jako koření.

Citrony jsou výborným zdrojem vitamínu C a éterického citrónového oleje. Citrony můžeme použít pro povzbuzení organismu i pro podpůrnou léčbu některých onemocnění.

Vitamín C:
* chrání organismus před působením škodlivých látek (např. volné kyslíkové radikály, dusičnany)
* povzbuzuje imunitní systém
* urychluje hojení

Éterický citrónový olej:
* osvěžuje a vyjasňuje myšlenky
* působí proti bolesti hlavy
* má antiseptické a desinfekční účinky
* má adstringentní,stahující účinek
* povzbuzuje játra k vylučování škodlivých látek z organismu
* povzbuzuje trávení
* snižuje krevní tlak
* příznivě působí na pleť, má bělící účinky
* působí protizánětlivě, močopudně a proti choroboplodným zárodkům v močových cestách
* zmírňuje křeče a působí protizánětlivě a protiparazitálně při střevních onemocněních (průjmy, nadýmání)
* tiší bolest při dně, žlučových kamenech a revmatismu
* snižuje teplotu a působí protizánětlivě při onemocnění dýchacích cest a při chřipce

Čerstvá citrónová šťáva může zmírnit různé zdravotní potíže:
Pití ředěné citrónové šťávy se doporučuje při následujících onemocněních:
* zánětlivá onemocnění
* žlučové kameny
* arterioskleróza

Zevní použití citrónové šťávy může pomoci při:
* akné
* oparech (herpes)
* poštípání hmyzem
* svědění kůže
* lupech ve vlasech
* bradavicích
* pigmentacích

Citronů by se měli vyvarovat lidé, kteří trpí alergií na citrusové plody. Alergie se projevuje například kožními vyrážkami, dýchacími potížemi či migrénou po požití citronů. Velké množství citrónové šťávy najednou může též svou kyselostí poškodit zubní sklovinu.Citrony ve větší míře by neměly být podávány ani velmi malým dětem.